Jak ubrać dziecko do snu i zadbać o jego komfort?
Jak ubrać dziecko do snu i zadbać o jego komfort?

Zasady ubierania dzieci i niemowląt bardzo często nastręczają rodzicom wielu problemów. Większość osób ma tendencję do zakładania maluszkom zbyt wielu warstw odzieży, przez co nierozwinięty w pełni system termoregulacji małego organizmu ulega przegrzaniu. Równie niekorzystnym zjawiskiem jest wychłodzenie ciała dziecka, które może skutkować przeziębieniem. W ciągu dnia rodzic ma możliwość kontroli, czy maluch ubrany jest stosownie do panującej w danym momencie temperatury i w zależności od jej wahań, zdjąć malcowi wierzchnią odzieży lub skorzystać z dodatkowego okrycia. Problem pojawia się jednak w trakcie snu. Dlatego w tym artykule opiszemy problem, jak ubierać dziecko do spania?

 

W co ubrać niemowlę do spania?

 

Niezależnie od tego, czy ubieramy dziecko do spania, czy na spacer, warto stosować zasadę ubierania „na cebulkę". W przypadku wyjścia na zewnątrz będzie to na przykład: podkoszulka, bluzka i kurteczka. Przed położeniem niemowlęcia spać wybierzemy natomiast piżamkę oraz odpowiednie okrycie. Jak ubierać noworodka do snu? Przede wszystkim lekko, czyli w przewiewną, delikatną piżamkę z przyjemnego w dotyku materiału, najlepiej składającego się w 100% z bawełny. Taka odzież nie podrażni wrażliwej skóry maluszka i ochroni ją przed przepoceniem. Body lub rozpinany przy nóżkach pajacyk umożliwi rodzicowi wygodne kontrolowanie pieluszki oraz jej ewentualną zmianę. Aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort cieplny, należy również wyposażyć je w stosowne okrycie. Co mamy do wyboru?

 

Zalety śpiworków do spania

 

Nawet latem, noce bywają bardzo chłodne. Rodzic, który kładzie dziecko do snu, a następnie sam idzie spać, nie może stale kontrolować temperatury panującej w dziecięcym pokoju. Musi więc zadbać o to, aby maluchowi było ciepło niezależnie od pory roku czy aktualnej pogody. Warto pamiętać jednak, że zarówno niemowlęta, jak i starszaki mają tendencję do rozkopywania kołdry, dlatego też przy ruchliwych maluszkach najlepiej sprawdzą się śpiworki do spania w formie kamizelki. Dzięki suwaczkowi dają one szybki i wygodny dostęp do pieluszki dziecka, zaś specjalne marszczenia pod ramionami zapobiegają przesuwaniu się okrycia i utrzymują je na właściwym miejscu. Śpiworki pozwalają dziecku poruszać rączkami i nóżkami, choć jednocześnie uniemożliwiają mu odkrycie się. Zapewniają więc stałą temperaturę i optymalne ciepło. Wykonany z odpowiedniego materiału śpiworek do spania zapewnia również dopływ powietrza, chroniąc przed przepoceniem skóry. 

 

Jaki śpiworek na lato?

 

Śpiworek na lato nie może być zbyt gruby. Jego izolacja cieplna powinna wynosić maksymalnie 1 tog. Najlepszym wyborem będą śpiworki wykonane z bawełny, które nie pozwolą dziecku zmarznąć, ani przegrzać delikatnego organizmu. Bawełna jest naturalnym materiałem, umożliwia cyrkulację powietrza, a także nie podrażnia skóry i odznacza się miękkością. Doskonale sprawdza się jako tkanina wykorzystywana w produkcji wyrobów dla dzieci, ponieważ można ją często prać, a jak dobrze wie niemalże każdy rodzic, maluchy często mają tendencję do brudzenia.

 

Jaki śpiworek na zimę?

 

Śpiworki niemowlęce odpowiednie na zimę, a także chłodne jesienne i wiosenne noce, muszą być już nieco cieplejsze. Najlepszym parametrem będzie w tym przypadku 2,5 tog, polecane do temperatur w przedziale od około 18 do 20°C. Takie modele zbudowane są z dwóch warstw materiału i grubszej, niż w przypadku wcześniej wspomnianego śpiworka na lato, warstwy wypełnienia. Ważne, aby było ono lekkie i antyalergiczne. Zimą, tak samo jak w przypadku innych pór roku, doskonale sprawdzą się śpiworki bawełniane, które ze względu na właściwości tego rodzaju tkanin zapewnią twojemu dziecku pełen komfort.

 

A może kołderka?

 

Przy starszych lub mniej ruchliwych dzieciach, zamiast śpiworka można również wybrać tradycyjną pościel. Przykrywając dziecko kołderką, należy zadbać, aby poszewka wykonana była z wysokiej jakości materiału najlepiej naturalnego. Pościel dziecięca nie powinna mieć guzików. Znacznie bezpieczniejsze są zapięcia na delikatny suwaczek, bądź po prostu zamknięcie na zakładkę. Podobnie jak w przypadku śpiworków, najlepiej, aby poszewki na poduszkę i kołdrę dla dzieci były wykonane z bawełny. Bawełniana pościel dla dziecka nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii, jest miękka i przewiewna. Co więcej, dobrze się pierze i łatwo prasuje. 

 

Osłonki sposobem na przeciągi

 

Jeśli łóżeczko dziecka ustawione jest w miejscu narażonym na przeciągi lub stoi blisko chłodnej ściany, warto wyposażyć je w specjalne ochraniacze. Taki dodatek nie tylko osłoni malucha przed powiewami chłodnego wiatru, lecz również zabezpieczy ruchliwe dziecko przed uderzeniem się o twarde szczebelki. Na szczególną uwagę zasługują także ozdobne ochraniacze w postaci warkoczy do łóżeczka. Pełnią one nie tylko rolę praktyczną, ale i dekoracyjną. Nadają pokojowi dziecka szczególny charakter, a także tworzą miękką, ciepłą barierę pomiędzy ciałem dziecka, a zimną ścianą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium