Jak spowijać noworodka, czyli krok po kroku jak zawinąć dziecko w kokon
Jak spowijać noworodka, czyli krok po kroku jak zawinąć dziecko w kokon

Chcąc dać naszemu niemowlakowi jak najlepsze warunki do snu i wypoczynku, wiemy, że potrzebuje on czuć się otulony i bezpieczny. Tylko wtedy poczuje się niemal jak u mamy w brzuszku, uspokoi się, a otulający go kocyk, sprawi, że będzie mu ciepło. Zwijanie noworodka w kokon ma wiele zalet, dlatego rodzice zastanawiają się jak zawijać noworodka w kocyk, tak aby był bezpieczny? Nie jest to najprostsze zadanie, jednak wierzymy, że każdy może się tego nauczyć. Pomożemy ci to zrobić bezbłędnie.  Stworzyliśmy ten artykuł z myślą o rodzicach, którzy zastanawiają się jak owinąć dziecko w kokon. Poradnik ten przyda się świeżo upieczonym rodzicom, jak i tym, którzy nie wiedzą jak wykonać tę czynność poprawnie. Dla Was opisaliśmy wszystkie etapy, krok po kroku :) 

 

1 Jak owijać noworodka? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kocyka

Do spowijania lepiej używać delikatnych kocyków bez ociepliny - w spowijaniu przede wszystkim chodzi  o "ciasne" otulenie noworodka, niżeli o zabezpieczenie niemowlęcia przed zmarznięciem. W cieplejsze dni warto użyć kocyków wykonanych z cieńszych i lżejszych tkanin. Pamiętajmy o tym, aby używać produktów bezpiecznych dla najmłodszych, z certyfikowanych tkanin i antyalergicznych materiałów. Bliski kontakt materiałów niskiej jakości może powodować u dziecka dyskomfort, alergie i inne dolegliwości. Tkaniny najwyższej jakości będą oddychać i będą odpowiednie dla delikatnej skóry niemowlaka. 

 

2 Połóż wybrany przez siebie kocyk na płaskiej powierzchni. Najlepiej, aby był to materac, przewijak, kokon lub inne miejsce. Najważniejsze jest, aby było o miękkim podłożu, ponieważ w następnych krokach położymy na nim dziecko. Kocyk ułóż w kształt rąbu przed sobą i stanąć przy wybranym rogu kocyka. Kolejno należy zgiąć niecały górny róg do wewnątrz, jednak nie składaj kocyka na pół. Pozwól, aby kocyk stworzył kształt diamentu. 

 

3 Teraz czas na to, by dowiedzieć się, jak zawijać noworodka. Połóż niemowlaka na plecach tak, by jego nóżki wskazywały dolny róg kocyka, a główka była na krawędzi zagiętego wcześniej rogu. Głowa dziecka powinna wystawać poza kocyk tak, by owijając go w następnych krokach nie zasłonić mu ust ani nosa. Leżące w ten sposób dziecko delikatnie przytrzymaj i pozwól mu ułożyć prawą rączkę swobodnie wzdłuż ciała. Gdy stwierdzisz, że będzie mu komfortowo leżeć w takiej pozycji, złap za prawy róg kocyka, owiń nim niemowlaka, a resztę materiału wsuń ostrożnie pod spód.

 

4 Teraz zajmiemy się dolnym rogiem. Złap za dolny róg kocyka i owiń nim niemowlaka, chowając go pod lewym ramieniem dziecka. Dziecko delikatnie unieś, aby sprawdzić, ile ma przestrzeni na nóżki i czy nie owiniesz go zbyt luźno ani za mocno. Pamiętaj, aby upewnić się, że zostawiasz mu przestrzeń na poruszanie nóżkami. Zbyt mocne owinięcie kocykiem nie będzie zbyt przyjemne dla dziecka. 

 

5 Z lewym rogiem kocyka postępuj analogicznie, jak z prawym. Zawiń nim bobasa i schowaj róg pod dziecko. Ponownie upewnij się, że niemowlę będzie w wygodnej pozycji, z lewą ręką ułożoną luźno wzdłuż tułowia. 

 

Gotowe! :) Pamiętaj, aby na każdym kroku upewniać się, że owijasz swoją pociechę tak, aby nie krępować jej ruchów. To bardzo ważne, ponieważ wymuszona pozycja dziecka  w konsekwencji może prowadzić do różnych powikłań. Obserwuj swojego niemowlaka, czy nie jest mu zbyt gorąco ani zimno. Po owinięciu dziecka możesz go położyć na plecach do snu. Owijania powinno się zaprzestać w momencie, gdy noworodek oswoił się z otaczającą go przestrzenią. Już w drugim tygodniu życia, niektóre noworodki czują się na tyle bezpiecznie, że z największą przyjemnością zasypiają z uniesionymi rączkami. Kiedy niemowlę zaczyna się przewracać na boki powinno się bezwzględnie przestać stosować tę metodę otulania. Gdy dziecko nauczy się przewracania na brzuszek, będzie to moment, w którym nie powinniśmy już go owijać. 

 

Mamy nadzieję, że przeczytanie tego artykułu nieco rozjaśniło temat owijania, a pytanie, jak zawijać dziecko w kokon nie jest już zagadką. Jednakże musimy dodać, jeszcze jedną kwestię. 

 

Jako, firma, która dba o klientów i najmłodsze pociechy, musimy temat ten poddać również wątpliwości. Jest wielu pedagogów, fizjoterapeutów, którzy nie są zwolennikami tej metody. Dlaczego? Nieprawidłowo wykonane może również sprawić wiele kłopotów zdrowotnych, co należy wziąć pod uwagę, zanim rozpoczniemy spowijanie. Najlepiej jest stawiać pierwsze kroki w spowijaniu przy boku lekarza, fizjoterapeuty a powyższy artykuł traktować jako check listę.  

 

PS.: Nie ma lepszej metody na uspokojenie maluszka jak bliskość :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium